Jak vznikl Řím

Legenda o založení Říma.

09.10.2017

Příběh, který Vám budu vyprávět, má mnoho podob se stejným koncem. Legenda překvapivě začíná u vzdálených břehů Malé Asie (Anatolie). 

Strastiplná pouť

Trója právě padla. Hrdina trojské války Aeneas uniká z hořícího města, přitom svého malého syna Askania drží za ruku a otce nese na zádech. Potomek krále Dardanů a bohyně Afrodity se vydává na strastiplnou cestu po Středomoří. Sedmiletá pouť ho přivádí k plážím Itálie a do království Latinů, kde se ožení s místní princeznou Lavinií. Aeneův syn Askanius zakládá nové město Alba Longu. Potomci smíšené trojské a latinské krve si užívají nového domova. 

Narození dvojčat

Když umírá Askaniův dvanáctý nástupce král Prokas, vládnout po něm má nejstarší syn Numitor. Toho však sesadí mladší bratr Amulius. Nechá zavraždit Numitorovy syny a jeho dceru Rheu Silvii přinutí stát se vestálkou. Rhea však poruší slib věčného panenství, protože podlehne bohu Martovi a porodí dvojčata Romula a Rema

Rozezlený strýc přikáže hodit ji do řeky Tibery i s malými syny. Chlapce poslané po vlnách v proutěném košíku neopouští štěstí. Zachytí se u břehu, díky tomu jejich pláč zaslechne vlčice. Odnáší si děti do jeskyně, kojí je, zahřívá, pečuje o ně jako o vlastní vlčata. Kolemjdoucí pastýř si dvojčat všimne, odnese batolata domů, kde z nich se ženou vychová pastýře. Po nějaké době se již mladí chlapci obvinění z krádeže dobytka dostávají do vězení. 

Nečekaný zvrat

Šťastnou náhodou potkají svého děda Numitora, ten je pozná a pravda vychází najevo. Bratři neváhají zabitím svého prastrýce uvolnit trůn pro Numitora. Nedočkaví vlády odchází na místo, kde kdysi vyrostli založit nové město. Řeku Tiberu zde obklopuje sedm pahorků: Kapitol, Aventin, Palatin, Caelius, Esquilin, Kvirinál a Viminál. Pluhem vyorali brázdu značící budoucí hradby města, pak vyhloubili uprostřed jámu, do níž vložili obětiny i pluh. 

Spor o jméno nevyřeší ani znamení

Ctižádostiví bratři se dostali do sporu, po kom dostane nové město jméno. Očividně je nerozsoudí ani znamení z letu ptáků. Remus jako první spatří šest letících supů. Romulus poté uvidí dvanáct letících supů. Z jeho pohledu si tedy přirozeně nárokuje vítězství. Jenže Remus namítá, že znamení mu bylo zjeveno jako prvnímu. Vzniká hádka a už se perou, válí po zemi, dusí prachem, strkají si prsty do nosu. Jeden druhého nechají být až potom co jim dojdou síly. 

Naštvaný Remus vstává odhodlaný, odplivne si, posměšně přeskočí brázdu symbolizující městské hradby a začne se bratrovi vysmívat. Tady končí všechna sranda. Rozzuřený Romulus vyskočí, povalí Rema a buší do něj pěstmi. S černou tmou nenávisti před očima a nakonec jej uškrtí. Ač možná nechtěl bratra zabít, už nemohl čas vrátit zpět. Nazval tedy město po sobě Roma (Řím) a prohlásil se prvním králem. 


Historie / Co, kdo, kdy, kde, jak, proč? / Jak vznikl Řím, legenda o založení Říma Chci odebírat nové články a videa!