Proč Hitler prohrál válku?

26.06.2018

Následující důvody možná rozhodly o prohře či urychlily pád nacistického Německa v druhé světové válce. 

Důvod č. 1: Dunkirk

Spojenečtí vojáci byli obklíčeni ve francouzském přístavu Dunkirk. Rozběhla se operace Dynamo s jasným cílem: evakuovat britské a francouzské vojáky. Když už se zdálo, že všichni padnou do zajetí, přišel zázrak v podobě Hitlerova rozkazu k zastavení postupu německé armády. Proč? Šlo o neschopnost nebo dobrý skutek vůči Spojenému království? Zdá se, že vůdce podlehl naléhání některých generálů, kteří se obávali vysunutí tankové skupiny oproti pěchotě a klesající počet bojeschopných vozidel. Obnovení postupu přišlo až za 3 dny spojenci tak měli více prostoru pro evakuaci vojáků. Podařilo se jim zachránit 330 000 vycvičených mužů a většina z nich se později účastnila vylodění v Normandii. 

Důvod č. 2: Změna cílů Luftwaffe

Francie padla a britská RAF stála na pokraji zhroucení. Německé letectvo neúnavně bombardovalo letiště a průmyslové cíle. Pak ale přišel zlom, po leteckém útoku na Berlín nařídil Hitler odvetný útok na Londýn. Namísto vojenských cílů se stala terčem bombardování města s cílem podlomit morálku britského obyvatelstva, což mělo urychlit kapitulaci Spojeného království. Britové se naopak semkli a RAF získala dostatek času pro nabrání sil na odražení Luftwaffe. 

Důvod č. 3: Útok na Sovětský svaz

Namísto porážky Británie se Hitler otočil zády a zahájil nový útok na východ. Mělo jít o bleskovou invazi s rychlým vítězstvím. Jenže postup Německa se zastavil, přišla zima i obrovské ztráty. Kdyby Hitler více spolupracoval s Japonskem, mohlo tažení skončit porážkou Rusů. Japonští vojáci by znemožnili stáhnutí elitních jednotek ze Sibiře a jejich nasazení na západě. Říká se: po bitvě je každý generál. Faktem však zůstává, že útok na Sovětský svaz připravil Německo o zdroje a umožnil Británii nabrat druhý dech.

Důvod č. 4: Vyhlášení války USA

Británie stála neporažena, Sovětský svaz zahájil protiútok u Moskvy a Japonsko zaútočilo na americký přístav Pearl Harbour. Blesková invaze do Ruska ztroskotala a Hitler šťouchnul do vosího hnízda s obrovským ekonomickým a vojenským potenciálem. Spojeným státům se do konfliktu moc nechtělo, a kdyby jim Hitler nevyhlásil válku, žila jistá naděje, že se do sporu v Evropě nezapojí nebo mnohem později. Německo mohlo získat více času na přípravu. 


 Historie / Co, kdo, kdy, kde, jak, proč? / Proč Hitler prohrál válku? Chci odebírat nové články a videa!