Kdo je Amazonka?

09.04.2018

Amazonka obecně je mužatka, nebo bojovnice a příslušnice národu, jemuž vládly ženy. Podle legend obývaly Amazonky Krymský poloostrov a severní část Malé Asie. 

Řecké Amazonky

Řečtí historici je nazývali amazoi - bezprsé, protože si údajně mladé Amazonky nechávaly upálit, či odřezat prsy, aby se jim lépe střílelo z luku. To je nepravděpodobné. Proč by ženy podstupovaly životu nebezpečnou a bolestivou proceduru, když tento nedostatek lze odstranit vhodným oblečením? Možná Amazonky nazývali bezprsé, protože se chovaly jako muži. Od mala se trénovaly v boji a do ukončení vojenské služby zůstávaly pannami. Teprve po odchodu z armády se veteránky zajímaly o plození dětí s muži, kteří jim prakticky sloužili, jako plemení býci. 

Zatímco ve společnosti Amazonek ženy táhly do války muži seděli doma a starali se o rodinný krb, děti i ostatní domácí práce. V řecké mytologii je poslední historická zmínka o Amazonkách z období Trojské války. Amazonky během války ztratily svou královnu, aby dostaly zpět její tělo, musely slíbit, že již nikdy nepozvednou zbraně proti Řekům. 

Skythské ženy

Ačkoli jsou Amazonky považovány za výplod řecké mytologie, můžeme naleznout jistou podobnost i v reálných pramenech. Ve starověku obývali území na východ od Řecka kočovné kmeny íránského původu nazývané souhrnně Skythové. Jejich ženy se podobně jako Amazonky učily od mala lukostřelbě a boji. Dokonce je doložené, že se účastnily bitev po boku manželů. 

Amazonky z Dahomey

Přesuneme se do Afriky, kde nalezneme další ženy bojovnice. Amazonky z Dahomey tvořily původně loveckou skupinu žen, jež měla zajistit dostatek potravy v nepřítomnosti mužů. Lovkyně zaujaly místního krále, který je povýšil na svou osobní stráž roku 1645. Africké Amazonky utvořily elitní oddíl o síle 4000 žen. Bohužel jejich vojenské úspěchy ukončila francouzská koloniální armáda. Většina oddílu byla Francouzi zabita a ten již nebyl nikdy obnoven.

Wonder Woman

V dnešní době bude nejznámější Amazonkou smyšlená postava Diana z Themysciry ve filmu Wonder Woman. Film byl inspirován komiksy z vydavatelství DC Comics a do českých kin uveden 1. června 2017. 
Chci odebírat nové články a videa!