Kdo je golem?

Legenda o pražském golemovi

22.01.2018

Golem je člověkem oživená socha s lidskou či jinou podobou. Stvoření bez vlastní vůle bezhlavě plnící rozkazy svého pána. Moc probudit k životu a ovládnout golema mohl získat každý, kdo vložil do jeho úst šém (tedy pergamen obsahující tajné jméno boha). 

Legenda o pražském golemovi

Za doby vlády císaře Rudolfa II. byl pražským rabínem Jehuda Löw ben Becalel [jehuda lév ben bekale]. Učenec, moudrý a spravedlivý muž, který ve snaze ochránit židovské ghetto před nepřátelskými projevy křesťanů stvořil během tajemného rituálu bytost z hlíny podobnou člověku. 

Golem pojmenovaný Josef po nocích střežil ulice židovské obce, přes den užíval svou ohromnou sílu k práci kolem synagogy. Zvěsti se rychle šířily, z Josefa šel strach a nikdo si nedovolil proti židům projevit nepřátelství. Stal se trnem v oku některým křesťanům, proto ho obvinili z vraždy služebné. Nešťastná holka se jen zatoulala, Josef ji na rabínův příkaz našel, přivedl a prokázal svou nevinu. Jednoho dne zapomněl rabi Löw vyjmout golemovi šém, nechal jej bez rozkazů a odešel do synagogy odzpívat slavnostní žalm. 

V Josefovi se hromadila obrovská energie. Protože neměl úkol, kterým by ji spotřeboval, začal ničit všechno, co mu přišlo pod ruce. Rabín spěšně přiběhl, rozkázal golemovi zastavit, aby mohl vyjmout šém z jeho úst. Příhoda mu pomohla uvědomit si, že golem je sice užitečný pomocník ale síla, jenž v něm dřímá, může být lidem nebezpečná. Po zralé úvaze odříkal pozpátku rituál, kterým Josefa přivedl k životu. Golem se změnil zpět v hlínu a rozpadl na půdě Staronové synagogy, kam bylo od té doby zakázáno vstupovat.

Pověst založená na pravdě?

Podle dnešní teorie je pověst o pražském golemovi zkreslením příběhu o skutečném duševně nemocném muži. Chování takto nemocného člověka, jako např. záchvaty zuřivosti, stav naprostého útlumu nebo až hloupě doslovné plnění příkazů se nápadně podobá popisu golema. Někteří slabomyslní lidé také ochotně pomáhají, i když ne vždy plní zadané úkoly jako rozumný člověk. 

Podle pověsti měl jednou golem za úkol nanosit do kádě vodu. Než se rabínova žena vrátila, on stále nosil, přestože byla káď plná a voda přetékala přes okraj. Také vzhledem odpovídá rysům člověka s Downovým syndromem. Jestli byl golem nemocný člověk nebo magická bytost musíme posoudit každý sám. 
Chci odebírat nové články a videa!