Co je proskripce?

13.02.2018

Proskripce pochází ze starověkého Říma. Zpočátku běžná veřejná vyhláška se změnila v písemný seznam osob, prohlášených za nepřátele státu, jejichž majetek byl zabaven a které mohly být beztrestně zabity. Část majetku takto postižených připadla, jako odměna tomu, kdo nahlásil jejich protistátní jednání. Potomci proskribovaných nesměli vykonávat úřední funkce Římské republiky. 

První použití

Seznamy nežádoucích poprvé použil diktátor Lucius Cornelius Sulla roku 82 př. n. l. z politických a finančních důvodů. Díky proskripcím postavil své odpůrce mimo zákon a zároveň naplnil státní pokladnu. Před Sullovým řáděním musel na několik let uprchnout do Malé Asie dokonce i Gaius Iulius Caesar. Největší bohatství si během proskripcí nahromadil Marcus Licinius Crassus a vysloužil si přezdívku Dives (boháč). 

Proskripce za druhého triumvirátu

Další vlna proskripcí vypukla za druhého triumvirátu (vláda tří mužů). Octavianus, Marcus Antonius a Lepidus roku 43 př. n. l. tvrdě pronásledovali své odpůrce hlavně Caesarovi vrahy, jejich přátele a příznivce a samozřejmě vlivné a majetné občany. Nejznámější oběť této doby byl Marcus Tullius Cicero, politik, filozof a spisovatel. V čele senátní strany vystupoval proti Marcu Antoniovi, proto byl zařazen na seznam proskribovaných osob a zavražděn. Jeho hlava a pravá ruka byly vystaveny na řečnické tribuně na fóru. 


Historie / Co, kdo, kdy, kde, jak, proč? / Co je proskripce? 



Chci odebírat nové články a videa!