Kdo byl Martin Luther King?

15.01.2018

Doktor Martin Luther King junior jeden z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva, baptistický kazatel a prezident americké organizace pro obranu lidských práv se narodil 15. ledna 1929 v Atlantě ve státu Georgie. 

Nadaný student

Vyrůstal s mladším bratrem Alfrédem Danielem a starší sestrou Willie Christine. Od mládí dosahoval výborných studijních úspěchů. V 15 letech byl přijat na Morehouse College. V letech 1948 a 1951 získal bakalářské tituly ze sociologie a teologie. Na univerzitě v Bostonu obdržel roku 1955 doktorský titul ze systematické teologie a poté mnoho dalších čestných doktorátů.

Občanské aktivity

Vedl stávku bojkotující veřejnou dopravu ve městě Montgomery. Podle tehdejších zákonů musel černý cestující uvolnit své místo v autobuse bělochovi. Rosa Lee Parksová odmítla přenechat své sedadlo a byla zatčena. Rozběhl se více než rok trvající bojkot veřejné dopravy, kterého se účastnilo téměř 50 000 černošských obyvatel města. 

Incident, známý jako Montgomery Bus Boycott vedený za účelem zrušení rasové segregace v autobusové dopravě znamenal i počátek hnutí za občanská práva v USA. Nakonec prohlásil Nejvyšší soud rasovou segregaci v autobusové dopravě města Montgomery za ilegální a protiústavní. 

Poté založil Martin Luther King organizaci pro obranu lidských práv koordinující nenásilné protesty černochů za reformy zákonů o občanské svobodě. Vedl protestní pochody afroamerických obyvatel za právo volit. Zabýval se obecným postavením černochů v Americe a kritizoval válku ve Vietnamu.

Mám sen

Martin Luther King je autorem slavného projevu Mám sen (I Have a Dream), který volal po rovnosti ras a konci diskriminace. V souvislosti s projevem byl King vyhlášen časopisem TIME Mužem roku a stal se nejmladším laureátem Nobelovy ceny za mír.

Násilná smrt

Během roku 1968 se Martin Luther King rozhodl postavit za špatně placené zaměstnance technických služeb v Memphisu. Po příjezdu se ubytoval v motelu Lorraine, kde ho 4. dubna zastřelil James Earl Ray. Atentát vyvolal obrovské pouliční nepokoje. O 5 dní později se jeho pohřbu zúčastnilo 300 000 lidí. Od roku 1986 byl jeho svátek Martin Luther Kings Day, slavený ve výročí jeho narození, prohlášen národním svátkem Spojených států. Posmrtně získal Prezidentskou medaili svobody i Zlatou medaili Kongresu. 


Historie / Co, kdo, kdy, kde, jak, proč? / Kdo byl Martin Luther King? Chci odebírat nové články a videa!