Bitva u Lipska 

1813

29.06.2018

Bitva u Lipska v německém Sasku někdy nazývaná, jako "bitva národů" byla největším střetem napoleonských válek a jednou z největších bitev před první světovou válkou. 

Příčina

Císař Napoleon ač neprohrál jedinou bitvu při tažení do Ruska na podzim a v zimě roku 1812 nakonec prohrál celé tažení. Z půl milionu francouzských vojáků se domů vrátila pouze desetina. Naprostou decimaci napoleonské armády způsobila taktika Rusů a hlavně místní krutá zima. Oslabení Francie využila spojená vojska Rakouska, Pruska, Švédska a Ruska.

Průběh

Napoleon shromáždil 155 - 220 000 vojáků proti spojenecké armádě o síle 220 - 380 000 mužů pod velením knížete Karla Filipa Schwarzenberga. V Karlově štábu působila také legenda rakouské armády Josef Václav Radecký, jenž byl tvůrcem plánu bitvy. První den bitvy 16. října zahájila vojska tzv. šesté koalice útok ze severu i jihu na francouzské jednotky rozmístěné v okolí města Lipsko. Rozpoutala se krvavá bitva s těžkými ztrátami na obou stranách. Přes veškerou snahu se ani jedné straně nepodařilo prolomit nepřátelské linie. Spojenci byli odraženi, avšak Napoleon neměl dostatek vojáků pro zdolání nepřátelské pozice. Zbraně utichly, kouř se na bojišti pomalu rozplýval. První střet skončil nerozhodně.

Druhý den využily oba tábory k přesunu posil. Naplno se projevilo vyčerpání Francie, když Napoleonův tábor doplnilo pouze 14 000 mužů, naproti tomu spojenci posílili o 145 000 čerstvých vojáků. Třetí den 18. října vypukla nelítostná 9 hodin trvající bitva. Saské oddíly bojující dosud na francouzské straně zradily a přeběhly na stranu spojenců. Napoleonovi odhodlaní vojáci čelili přesile a nepřítel je kolem 16. hodiny donutil k ústupu. V noci na 19. října začal Napoleon stahovat armádu přes řeku Elster. Hodinu po poledni 19. října padly poslední výstřely bitvy a panovníci protinapoleonské koalice mohly slavnostně vstoupit do Lipska.

Důsledek

Spojenci přišli o 54 000 mužů. Francouzské ztráty činily podle různých pramenů 58 - 73 000 mrtvých, zraněných a zajatých. Bitva znamenala konec francouzské nadvlády nad velkou částí Evropy. Dne 31. března 1814 spojenci obsadili Paříž a Napoleon byl poslán do vyhnanství na ostrov Elba. Během bitvy o Lipsko se událo největší jezdecké střetnutí napoleonských válek, kterého se účastnilo na 15 000 jezdců. 


Historie / Vojenství / Bitva u Lipska 1813 Chci odebírat nové články a videa!